Едва ли има човек, на който всичко винаги да му се получава. Когато обаче влезем в „черна серия”, определено започваме да се питаме какво не ни е наред. Защо, например, повишиха колегата, въпреки моите усилия и старания? С какво толкова моят приятел привлича вниманието и хората започват да го заобикалят, когато се появи? Или пък как така някои успяват бързо да попаднат в полезрението на бармана и да си поръчат питие (е, не сега, но по принцип)? За всички тези въпроси може би има един много прост отговор – те притежават това чудо, наречено „нунчи”.
Какво е „нунчи”?
Думата идва от корейски и в буквален превод означава да измерваш с очи. Това обаче не е просто една обикновена дума, а корейският еквивалент на емоционалната интелигентност. Или иначе казано, изкуството да се ориентираш в пространството и да разбираш какво мислят и чувстват хората наоколо и така да създадеш връзка и доверие, обяснява авторът и журналист Юни Хонг, посветил книга на нунчи.
Кой притежава нунчи?
Всички онези хора, които са чувствителни към случващото се в групата. Тайната е в това да успяваш да реагираш по подходящ на ситуацията начин и да създаваш хармония. Хората, които имат нунчи могат да правят потенциално полезни оценки за взаимоотношенията и йерархията в рамките на групата, в която се намират. Също така усещат общото настроение и така разбират как да се държат с останалите.
Правила на нунчи:
- Изпразнете ума си и не забравяйте, че предразсъдъците ви пречат.
- Бъдете наясно с вашето влияние върху околните – наблюдавайте ги.
- Когато влизате в една стая, огледайте стаята и хората, за да получите повече информация. Ако всички са ангажирани с някаква дейност, не ги прекъсвайте.
- Никога не пропускайте добра възможност да замълчите. Ще се изненадате как ако чакате достатъчно дълго, повечето от въпросите ви ще получат отговор.
- Не отхвърляйте маниерите, те съществуват с причина – да накарат другите да се почувстват комфортно.
- Четете между редовете, защото често хората не казват това, което мислят. Не ги съдете, това е тяхно право.
- Причинената неволно вреда понякога е толкова лоша, колкото причинената умишлено.
- Бъдете бързи - събирайте данни бързо, обработвайте ги бързо, адаптирайте се бързо. Нещата непрекъснато се променят и оцеляват само най-адаптивните.